Can Güvenliği İçin Yangın Merdiveni

Can Güvenliği İçin Yangın Merdiveni

Can Güvenliği İçin Yangın Merdiveni

Bir binada can güvenliği bakımından elzem olan yangın merdiveni yeni binalarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Yangın anında merdiven boşlukları duman nedeniyle kullanılamaz. Bu nedenle binanın dışındaki yangın merdivenleri yangından kaçmak için hayati önemdedir. Yangın merdiveni son derece sağlam olmak zorundadır. Bu amaçla yapımında çelikten istifade edilmektedir. Ancak hem model olarak hem de kalite olarak biribirinden farklı yangın merdivenleri mevcuttur.

Yangın Merdivenleri Modelleri

Yangın merdivenleri silindirik tipli ve Z tipli modeller olmak üzere iki başlık altında toplanmaktadır. Z tipli modeller çok daha yaygındır.

Yangın Merdivenleri İmalatında Dikkat Edilen Hususlar

Yangın merdivenleri için sağlamlık son derece önemlidir. Bu sebeple imalatında çelik kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik, dış cephede bulunan yangın merdivenlerinin hava koşullarına karşı mukavemet göstermesini sağlamaktadır. Bunun yanında basamakların kaygan olmaması gereklidir. Bundan ötürü basamaklar, baklava desenli olmaktadır. Özetle yangın merdivenleri, kaygan olmamalı, sağlam olmalı ve ana direk kalınlığı standartlara uygun olmalıdır.

Yangın Merdiveni Fiyatları

Yangın merdiveni fiyatları, metrekaresi ortalama 100 TL’dir. Kat maliyet ise 2500 TL ile 3500 TL arasında değişmektedir.