YANGIN MERDİVENLERİ

YANGIN MERDİVENLERİ

YANGIN MERDİVENLERİ

Yangın merdivenleri, binalarda çıkabilecek olası yangınlarda insanların binayı kolay ve güvenli bir şekilde terk edebilmelerini sağlamaktadır. Binaların dış cephelerine monte edilir ve yangın kapısı ile binaya bağlantılıdır. Bu çerçevede yangın merdivenleri can güvenliği açısından hayati öneme sahiptir.

İnsanların güvenli bir şekilde tahliye edilmesinde en önemli gereksinim yangın merdiveni olarak bilinmektedir. Özellikle mevzuatlara uygun nitelikte imal ve monte edilmiş yangın merdivenleri sayesinde hayatınızı kurtarabilirsiniz. Binalarda yangın riskinin her zaman var olduğunu unutmamanız gerekiyor. Bu risklerin oluşmasında biz insanların payı çok büyüktür. Yapılan hata ve ihmaller nedeniyle özellikle ülkemizde yangınlar çok fazla olmaktadır. Binalarda yangınların çıkmasında mevzuatlara uyulmaması ve bu anlamda gerekli denetimlerin yapılmaması etkendir. Yangın merdivenleri alınacak tedbirler kapsamında en önemli konudur. Bu bağlamda yangın merdiveni firmaları ülkemizde her geçen gün gelişen ve kendini yenileyen bir yapıdadır.

Yangın Merdiveni Çeşitleri Nelerdir?

Yangın merdivenleri farklı çeşitleri olan ürünlerdir. Acil çıkış yangın merdiveni, çift kollu yangın merdiveni, döner yangın merdiveni, Z tipi yangın merdiveni, açılır kapanır ve makaralı yangın merdiveni gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bu tiplerin seçiminde bina ve çevre koşulları etkili olmalıdır. Bina kullanım amacına ve dış tasarımına uygun olacak şekilde seçimler yapılmalıdır. Daha çok dairesel yangın merdivenlerini görüyoruz. Bina yapısına göre bu merdivenlerin montajı farklı olabilmektedir.

Yangın merdivenlerinin yasalara göre imalat edilmesi çok önemlidir. Bir diğer önemli konu ise yangın merdivenlerinin yine yönetmeliklere uygun bir şekilde monte edilmesi gerekmektedir. Yangın merdivenlerinde ilk katta ana çıkış kapısı bulunmalıdır. Binada bulunacak kişi sayısına göre merdiven genişlikleri mevzuatlarda belirtilmiştir.

Yangın Merdiveni Fiyatları

Yangın merdiveni fiyatlarını belirleyen çok sayıda etken vardır. Kullanılacak olan merdiven tipine göre fiyatlar değişmepktedir. Malzeme ve işçilik kalitesi de fiyatları etkilemektedir. Bunun yanında piyasa ve rekabet koşulları fiyatlar üzerinde etkilidir. Özellikle ucuz yangın merdiveni tercihi yapmak bazen ciddi hatalara yol açabilmektedir. Sadece fiyat üzerinden değil, kalite bakımından da seçim yapılması gerekmektedir. Bütçenize ve mevzuatlara uygun nitelikte yangın merdivenini ilgili firmalar üzerinden satın alabilirsiniz.